Listopad w ogrodzie

LISTOPAD W OGRODZIE

OGRÓD UŻYTKOWY

 
 

Warzywnik

 • Zbieramy świeżą zieleninę – np. szpinak, endywię czy rokiettę siewną lub pietruszkę naciową, jeśli zostały wysiane w sierpniu. Znoszą one krótkotrwałe spadki temperatur i rosną nadal w temperaturze 10-15ᵒ
 • Do regulacji pH gleby należy zastosować SUMIN WAPNO WĘGLANOWE GRANULOWANE, ekologiczny nawóz produkowany z naturalnych kopalin.
 • Zimujące w gruncie lub zbierane zimą warzywa (np. por, kapusta włoska lub szpinak, sałata czy endywia w uprawie ozimej) warto okryć FOLIĄ OGRODNICZĄ lub AGROWŁÓKNINĄ.
 • Sadzimy czosnek ozimy, tak by ząbki zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy.
 • Zadbajmy o bilans wodny gleby, pozostawiając ją okrytą resztami roślinnymi, pod warunkiem, że nie były porażone przez choroby. Jeśli wcześniej nie zastosowano nawożenia organicznego lub mineralnego warto zastosować np. SUMIN-OBORNIK GRANULOWANY, NAWÓZ DO TRAWNIKÓW JESIENNY lub NAWÓZ DO IGLAKÓW JESIENNY PK (Ca, Mg, S) 10-11-(4,3-4,5-9)], preparaty te płytko mieszamy z glebą wraz z resztami pozbiorczymi na głębokość ok. 3-4 cm.

 

Sad

 • Szykujemy zimowe zabezpieczenia dla winorośli i jeżyny bezkolcowej, zdejmując ich pędy z konstrukcji, kładąc na glebie oraz przykrywając ziemią i słomą. U jeżyny konieczne jest wycięcie pędów, które już owocowały. Miejsca cięcia zabezpieczamy MAŚCIĄ OGRODNICZĄ P-13 AA lub MAŚCIA OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY.
 • Pielęgnujemy młode nasadzenia drzew i krzewów owocowych; jeśli gleba wokół nich jest sucha należy je podlać ok. 10 litrami wody. Aby ochronić je przed mrozem, warto je kopczykować glebą na wysokość ok. 30 cm.
 • Pobieramy sadzonki zdrewniałe porzeczek, aronii i winorośli, po pierwszych przymrozkach, ale przed nadejściem mrozów. W tym celu należy ściąć sekatorem długie, jednoroczne pędy; następnie dzielimy je na odcinki z minimum 3 pąkami. Tak przygotowane sztobry przechowujemy w chłodnym miejscu do wiosny, kiedy to wykorzystamy je do sadzenia. Krzewy po pobraniu sadzonek warto zabezpieczyć w miejscu cięcia MAŚCIĄ OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY.

OGRÓD OZDOBNY

 
 

Trawnik

 • Zapobiegamy występowaniu tzw. pleśni śniegowej, poprzez usunięcie skoszonej trawy i zgrabienie opadłych liści. Na okres zimowy najlepiej pozostawić trawnik o wysokości 4-5 cm. Ostatnie koszenie wykonujemy najdalej na początku miesiąca, co powinno być ostatecznością. Zbyt nisko przycięty trawnik narażony jest na wymarznięcie, a zbyt wysoka trawa sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej.
 • Zakładanie trawnika z rolki może mieć miejsce jeszcze w listopadzie, choć korzystniejsze są wcześniejsze terminy, tak, by trawa zdążyła się ukorzenić. Można zastosować preparat GOTEO REGENERACJA TRAWNIKI, który poprawia rozwój systemu korzeniowego, przyspiesza wznowienie wzrostu po posadzeniu i regenerację systemu korzeniowego.

 

Rośliny kwitnące

 • Usuwamy jednoroczne rośliny z grządek, przygotowując stanowiska na następny rok. Podobnie jak w przypadku warzywnika, glebę można zasilić SUMIN-OBORNIK GRANULOWANY, który korzystnie wpływa na zawartość mikroelementów w podłożu, lub wykorzystać inne, jesienne nawozy mineralne [np. NAWÓZ DO TRAWNIKÓW JESIENNY lub NAWÓZ DO IGLAKÓW JESIENNY PK (Ca, Mg, S) 10-11-(4,3-4,5-9)]
 • Kopczykujemy krzewy i pnącza, tj. róże, powojniki, miliny czy glicynie usypując wokół pędu kopczyk na wysokość 20-30 cm.
 
 

Drzewa i krzewy

 • Osłaniamy przed mrozem wrażliwe na przemarzanie rośliny, szczególnie wówczas, gdy przewiduje się brak okrywy śnieżnej. Warto wcześniej zgromadzić gałęzie świerkowe lub sosnowe, słomę, korę, trociny, worki jutowe czy agrowłókinę.
 • Pobieramy sadzonki zdrewniałe krzewów liściastych derenia, kaliny, śnieguliczki czy jaśminu. Krzewy po pobraniu sadzonek warto zabezpieczyć w miejscu cięcia MAŚCIĄ OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY przed możliwością zakażenia i przemarznięcia.

W DOMU

 
 

Balkony i tarasy

 • Zabezpieczamy doniczki z roślinami, które w gruncie są mrozoodporne, zaś w małych doniczkach łatwo przemarzają. Można je zadołować w ogrodzie lub wstawić do dużych pojemników, wypełnionych np. papierem lub korą, a ziemię wokół nich przykryjmy korą lub suchymi liśćmi.
 • Podlewamy przed mrozem sowicie te rośliny, które zimują na balkonie. Należy sprawdzić, czy otwory odpływowe są drożne, tak by nadmiar wody mógł wypłynąć z pojemników.

 

Rośliny doniczkowe

 • Nawozimy kwitnące rośliny krótkiego dnia, np. storczyki, stosując specjalnie dobrany pod względem składu pierwiastków NAWÓZ DO STORCZYKÓW
 • Mimo zasady zimowego braku nawożenia rośliny zielone warto zasilać nawozami przeznaczonymi do ich uprawy (NAWÓZ DO ROŚLIN ZIELONYCH), stosując o połowę mniejsze dawki w dwukrotnie dłuższych odstępach czasu, bowiem rośliny w doniczkach nie przechodzą w typowy stan spoczynku.