PAŹDZIERNIK W OGRODZIE
OGRÓD UŻYTKOWNIK
Warzywnik
- Październik jest jeszcze miesiącem zbiorów warzyw korzeniowych (zaczynając od gatunków najbardziej wrażliwych na niskie temperatury tj. buraki ćwikłowe i selery), kapustnych czy nawet liściowych (sałaty, szpinaku, rokietty siewnej, roszponki). Resztki pozbiorcze, o ile są zdrowe, przeznaczamy na kompost lub pozostawiamy jako ściółkę na glebie.
- Nie należy zapominać o nawożeniu organicznym i mineralnym gleby – co 3-4 lata warto zastosować kompost, obornik lub OBORNIK GRANULOWANY, co korzystnie wpłynie na strukturę gleby. Nawożenie mineralne fosforem (P) i potasem (K) w postaci nawozów jednoskładnikowych oraz wapnowanie powinno być przeprowadzone w oparciu o analizę gleby. W przypadku, gdy nawożenie organiczne stosowane było 2 lata temu i braku możliwości wykonania analizy gleby, można zastosować nawozy wieloskładnikowe, nie zawierające w swoim składzie azotu (N), np. NAWOZEM DO TRAWNIKÓW JESIENNYM lub NAWOZEM DO IGLAKÓW JESIENNYM PK (Ca, Mg, S) 10-11-(4,3-4,5-9).
- W uprawie amatorskiej jesienną analizę gleby powinno się przeprowadzać przynajmniej co 2-3 lata, aby określić poziom pH gleby oraz zawartość fosforu i potasu. Odczyn gleby ma istotny wpływ na wzrost roślin oraz ich jakość, a także na pobieranie składników pokarmowych – większość roślin warzywnych preferuje pH zbliżone do obojętnego.
- Regulacja odczynu gleby to ważny zabieg pielęgnacyjny – w oparciu o analizę gleby należy zastosować odpowiednią dawkę szybko działającego, w pełni ekologicznego WAPNA WĘGLANOWEGO GRANULOWANEGO.
- Zasilamy kompostowniki wrzucając do nich części roślin pozostałe po zbiorach. Aby przyśpieszyć proces kompostowania warto zastosować preparat PRYZMATIX, który składa się z wysuszonej masy bakterii kompostowych i kultur grzybów zawartych w specjalnym substracie odżywczym z węglowodanów i protein.
Sad
- Sadzenie drzew i krzewów owocowych gatunków jabłonie, wiśnie, śliwy, grusze oraz porzeczki możliwe jest praktycznie do czasu przemarznięcia gleby. Jednak korzenie tych roślin najlepiej rozrastają się w okresie od września do października, dlatego też warto sadzenie przeprowadzić wcześniej. Pamiętajmy, by nasada pnia przy sadzeniu znajdowała się na poziomie gruntu, a miejsce szczepienia było ponad gruntem. Po posadzeniu drzewa i krzewy, jeśli są jeszcze ulistnione, można opryskać roztworem ASAHI SL.
- Zabiegi fitosanitarne, tj. grabienie liści to ważny element w ochronie jabłoni przed parchem. Usuwamy w ten sposób źródło infekcji.
Przeprowadzamy zabieg ochrony przed parchem jabłoni, stosując 5% roztwór MOCZNIKA do oprysku drzew i liści zarówno tych pozostałych na drzewach, jak i opadłych, by przyśpieszyć ich rozkład. - Przeprowadzamy zabieg ochrony przed kędzierzawością liści na brzoskwini, stosując po opadnięciu liści preparaty tj. MIEDZIAN 50 WG, MIEDZIAN EXTRA 350 SC.
- Przyśpieszenie rozkładu liści drzew owocowych w kompostowniku uzyskujemy poprzez dodanie do niego niedużych ilości nawozów azotowych tj. MOCZNIK, SALETRA AMONOWA, SALETRZAK.
- Zgrabione liście z drzew owocowych można przekompostować bez konieczności układania ich w pryzmy z zastosowaniem preparatu PRYZMATIX.
OGRÓD OZDOBNY
Trawnik
- Trawa wysiana latem powinna być jedynie skoszona na wysokość 5 cm, a nawożenie tak młodego trawnika na jesień nie jest wskazane.
- Trawnik wieloletni lub wysiany wiosną warto zasilić NAWOZEM DO TRAWNIKÓW JESIENNYM, jeśli nawożenie to nie zostało przeprowadzone wcześniej. Nawóz ten nie zawiera w swoim składzie azotu.
Rośliny kwitnące
- Sadzimy rośliny cebulowe przeznaczone do wiosennego pędzenia, wybierając cebule zdrowe i dorodne. Warto zabezpieczyć je poprzez zaprawianie, stosując ZAPRAWĘ NASIENNĄ T 75 DS/WS. Zaprawę stosuje się bezpośrednio przed sadzeniem cebulek, poprzez namaczanie ich w roztworze środka przez ok. 30 minut.
- Wykopujemy rośliny cebulowe niezimujące w gruncie mieczyki, dalie i pacioreczniki, gdy ich liście zżółkną i zwiędną.
Oczyszczamy je dopiero kiedy obeschną i przechowujemy w temperaturze 3-12ᵒC.
Drzewa i krzewy
- Sadzimy róże, które w tym okresie zdążą się jeszcze ukorzenić. Ważne by miały dobrze rozwinięty system korzeniowy, który należy skrócić do 20-25 cm długości. Jeśli mają taką długość, to skracamy je o 2-3 cm. Uszkodzone korzenie usuwamy. Pamiętajmy by nie dopuścić do przeschnięcia korzeni przed sadzeniem. Na ukorzenianie sadzonek korzystny wpływ wywiera MULTIROOTS, nawóz w postaci żelu.
- Sadzimy drzewa i krzewy iglaste, najlepiej do połowy miesiąca, tak by lepiej się ukorzeniły na nowym stanowisku. Korzenie można przed sadzeniem namoczyć w żelu ukorzeniającym MULTIROOTS Do sadzenia warto wykorzystać dodatek ZIEMI DO IGLAKÓW, zawierających związki stabilizujące pH podłoża. Można również zastosować nawożenie połową zalecanej dawki NAWOZU DO IGLAKÓW JESIENNEGO [zawierający fosfor i potas PK (Ca, Mg, S) 10-11 (4,3-4,5-9)], który nie zawiera azotu (N).
- Sadzimy rośliny wrzosowate w odpowiednio przygotowane miejsca, na glebie o pH 4-5,5.
- Aby uzyskać odpowiednie dla ich wzrostu podłoże, należy dodać do gleby TORFU KWAŚNEGO. Warto także zastosować nawożenie połową zalecanej dawki z wykorzystaniem NAWOZU DO RODODENDRONÓW, AZALII, WRZOSÓW I INNYCH ROŚLIN KWAŚNOLUBNYCH (NPK 6-10-7), który zawiera niewielki udział azotu (N).
W DOMU
Balkony i tarasy
- Zabezpieczamy donice przed mrozem, jeśli rośliny zimują w nich na zewnątrz. Wykorzystujemy w tym celu folię bąbelkową, karton i agrowłókninę zimową. Podłoże od góry posypujemy warstwą kory lub osłaniamy słomą.
- Rośliny w donicach zimujące w pomieszczeniach można ostatni raz zasilić połową wskazanej przez producenta dawki, stosując nawozy o stosunkowo niskiej zawartości azotu (N) np. NAWOZU DO IGLAKÓW JESIENNEGO lub NAWOZU DO TRAWNIKÓW JESIENNEGO.
Rośliny doniczkowe
- Dbamy o warunki świetlne dla roślin doniczkowych, ustawiając je bliżej okna, jednak z dala od grzejników.
- Wstrzymujemy całkowicie nawożenie większości roślin doniczkowych, a podlewanie dostosowujemy do warunków panujących w pomieszczeniach.
- Storczyki tworzące pędy kwiatostanowe należy zasilać nawozami dobrze rozpuszczalnymi w wodzie np. NAWOZEM DO STORCZYKÓW pamiętając o tym, by po nawożeniu przepłukać podłoże bieżącą wodą.