Sierpień w ogrodzie

SIERPIEŃ W OGRODZIE

OGRÓD UŻYTKOWY

 
 

Warzywnik

 • Rośliny warzywne poddane stresom uprawowym (m.in. letnimi upałami) można wspomóc wykorzystując preparat GREVITAX do oprysku roślin.
 • Sadzimy poplony sałatę, kapustę pekińską, chińską z rozsady. Aby wspomóc ich przyjęcie się na nowym miejscu korzenie moczymy w roztworze stymulatora wzrostu GREVITAX. Można go także stosować do moczenia nasion przed wysiewem np. szpinaku, sałaty czy rzodkiewki.
 • Intensywne zbiory wielu gatunków warzyw dyniowatych, psiankowatych i kapustnych dostarczają surowców na spożycie bezpośrednie i na przetwory. Ostatnie nawożenie pogłówne można wykonać na początku sierpnia dla warzyw o wysokich wymaganiach pokarmowych (np. kapusta, dynie), później nie stosujemy już nawozów.
 • Zbiór czosnku prowadzimy wtedy, gdy końcówki liści zaczynają zasychać – opóźnienie zbioru może spowodować powtórne ukorzenianie się główek i ich zagłębianie w glebie.
 • Poprawę struktury gleby uzyskamy stosując OBORNIK GRANULOWANY.
 • Ogławianie pomidorów wysoko rosnących prowadzimy na początku sierpnia, gdy rośliny wykształciły już 7-8 gron. Usuwamy wierzchołek wzrostu pozostawiając 2 liście nad ostatnim gronem. Pamiętajmy, że zbieranie zapalonych owoców z niżej położonych gron przyśpiesza dojrzewanie pozostałych owoców.
 • Produkujemy rozsadę warzyw przeznaczonych do uprawy ozimej z wykorzystaniem ZIEMI DO WYSIEWU I PIKOWANIA. Rośliny posadzone na początku września zdążą się ukorzenić i w postaci niewielkich rozet przezimują pod osłoną z AGROWŁÓKNINY.
 • W ten sposób można uprawiać sałatę, endywię oraz szpinak. Ten ostatni można wysiać bezpośrednio do gruntu.
 • Kompostownik systematycznie jest zasilany resztkami po zbiorczymi i aby w pełni móc wykorzystać składniki pokarmowe w nich zawarte, należy kompost zwilżać w czasie upałów. Lepszy rozkład materii organicznej zapewni preparat PRYZMATIX, zawierający szczepy bakterii odpowiedzialnych za ich procesy mineralizacji.
 • Nawozy zielone przynajmniej raz na kilka lat powinny być wysiewane, bowiem pomagają zachować bioróżnorodność; szczególnie korzystna jest facelia, która nie jest spokrewniona z żadnym uprawianym w naszym klimacie warzyw (wyjątkiem jest roślina zielarska – ogórecznik lekarski). Inne popularnie stosowane nawozy zielone to rośliny z rodziny bobowatych (m.in. bobik, łubin, peluszka, saradela).
 • Niwelowanie skutków stresu u roślin susza czy błędy uprawowe przyczynia się do poprawy plonowania roślin warzywnych. Warto w tym celu zastosować biostymulator GREVITAX.
 • Zioła, wykorzystywane w kuchni, oprócz smaku i aromatu dostarczają nam wielu cennych substancji leczniczych. Jednym z najprostszych metod utrwalania ziół jest suszenie ich ziela. Suszymy w miejscu przewiewnym, nie nasłonecznionym, bowiem duże nasłonecznienie (a także suszenie w wyższej niż 40ᵒC temperaturze) przyczynia się do utraty substancji biologicznie czynnych.
 • Zwalczamy zarazę ziemniaka na ziemniakach oraz pomidorach, pojawiającą się w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza. Zalecane jest przemienne stosowanie preparatów tj.: RIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WGMIEDZIAN EXTRA 350 SCCABRIO DUO 112 ECPOLYRAM 70 WGCURZATE CU 49,5 WP.
 • Zapobieganie niedoborom wapnia (Ca) w uprawie pomidora i papryki eliminuje chorobę nieinfekcyjną suchą zgniliznę wierzchołków owoców pomidora i papryki (myloną z zarazą ziemniaka przez początkujących ogrodników). Suche plamy pojawiają się tylko na wierzchołkach owoców. W uprawie należy unikać dużych dawek azotu (N), który jest inhibitorem wapnia (Ca) przez co ten pierwiastek nie jest pobierany w odpowiedniej ilości z podłoża oraz dbać o dobrą wilgotność podłoża. Interwencyjnie należy wykonać oprysk z chlorku wapnia (CaCl2) lub saletry wapniowej – nawozów o dużej zawartości wapnia. Można także wykorzystać do podlewania NAWÓZ ZAKWASZAJĄCY, zawierający 5% Ca w swoim składzie.
 • Zwalczanie alternariozy pomidora, ziemniaków i marchwi prowadzimy z użyciem AMISTAR 250 SC oraz CABRIO DUO 112 EC, jednak należy pamiętać by zabiegi były powtarzane co 7-10 dni.
  Szara pleśń w uprawie warzyw może być zwalczana tradycyjnymi środkami: SIGNUM 33 WG, ROVRAL AQUAFLO 500 SC (do zaprawiania), a w uprawie ziół SWITCH 62,5 WG.
 • Mączniaki rzekome dyniowatych, mączniak rzekomy cebuli i mączniak prawdziwy marchwi występują w niesprzyjających warunkach pogodowych (zimno, wilgotno). Zwalczamy je stosując skuteczne preparaty m.in. AMISTAR 250 SC czy RIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG.
 • Szkodniki kapustowatychin. bielinek kapustnik i tantniś krzyżowiaczek zwalczamy preparatem MOSPILAN 20 SP lub SPINTOR 240 SC.
 • Mszyce często występują na grochu i bobie. W przypadku silnej inwazji można zastosować MOSPILAN 20 SP lub KARATE ZEON 050 CS, pamiętając o przestrzeganiu okresu karencji.
 • Śmietki (kapuścianączy cebulankę) żerujące przy szyjkach korzeniowych kapusty i cebuli należy zwalczać preparatem MOSPILAN 20 SP.

 

Sad

 • Cięcie drzew pestkowych przeprowadzamy w sierpniu, przy suchej i ciepłej pogodzie. Cięcia te są bezpieczniejsze dla drzew wiśni i czereśni, bowiem ryzyko porażenia chorobami bakteryjnymi i grzybowymi jest wówczas najmniejsze. Warto jednak grubsze konary zabezpieczyć po cięciu stosując MAŚĆ OGRODNICZĄ P-13 AA lub MAŚĆ OGRODNICZĄ DELTA CHRON SPRAY.
 • Obfite zbiory i dobre zapasy możemy uzyskać dobierając termin zbioru – odmiany letnie jabłoni i gruszy zbiera się na kilka dni przed osiągnięciem dojrzałości konsumpcyjnej; jesienne na tydzień (gruszki) lub 2 tygodnie (jabłka) przed osiągnięciem dojrzałości konsumpcyjnej.
 • Zabezpieczanie gałęzi drzew owocowych przed złamaniem poprzez stosowanie podpór zmniejszy straty plonów.
  Sadzenie truskawek i poziomek przeprowadzamy na przygotowanym tj. odchwaszczonym, zasilonym kompostem lub OBORNIKIEM GRANULOWANYM oraz NAWOZEM DO NAWOŻENIA TRUSKAWEK I POZIOMEK. Najlepiej sadzić je przy pochmurnej pogodzie, bowiem ich system korzeniowy bardzo szybko przesycha i może być przyczyną nieprzyjęcia się roślin na miejscu stałym.
 • Truskawki zwisające można uprawiać także w gruncie – niektóre z nich to odmiany powtarzające, które owocują dwukrotnie aż do przymrozków, a kwiaty tworzone w drugim terminie nie są atakowane przez kwieciaka malinowca.
 • Odchwaszczanie truskawek po zbiorach to ważny zabieg pielęgnacyjny. Prowadzimy je ręcznie lub z wykorzystaniem środka FUSILADE FORTE 150 EC.
 • Opaski z papieru falistego zakładane na pniach drzew ograniczają populację owocówek, jeśli będą systematycznie sprawdzane i oczyszczane z ich gąsienic. Jeśli występują one w dużym nasileniu należy zastosować MOSPILAN 20 SP.
 • Ochrona gruszy i jabłoni przed szarą pleśnią – należy zastosować oprysk z preparatu SWITCH 62,5 WG, także w przypadku gorzkiej i mokrej zgnilizny (14 i 7 dni przed zbiorem) lub preparatem TOPSIN M 500 SC na 14 dni przed zbiorem na gorzką zgniliznę.
 • Ochrona przed owocóweczkami w czasie owocowania drzew możliwa jest z wykorzystaniem preparatu MOSPILAN 20 SP.
 • Przędziorki na jabłoni i gruszy zwalczamy z wykorzystaniem środków tj. NISSORUN STRONG 250 SCORTUS 05 CSSILTAC EC.

OGRÓD OZDOBNY

 
 

Trawnik

 • Aeracja trawnika ma na celu poprawę stosunków powietrzno-wodnych, ograniczenie liczebności szkodników glebowych oraz poprzez osuszenie wierzchniej warstwy murawy zapobiega rozwojowi chorób grzybowych i wyrastaniu mchu. Aerację wykonujemy poprzez pionowe 10-15 cm otwory wgłębne. Później można zastosować dosiew nasion MIESZANKA TRAW REGENERACYJNA LUWR.
 • Zabiegi pielęgnacyjne koszenie, podlewanie i nawożenie są niezbędne w okresie letnim. W 2-3 tygodnie po aeracji można ponownie mulczować trawnik, stosując ściętą i rozdrobnioną w czasie koszenia trawę.
 • Zasilanie trawnika w składniki pokarmowe prowadzimy wykorzystując NAWÓZ DO TRAWNIKÓW EXTRA ZIELEŃ. Na trawniku z mchem warto sięgnąć po NAWÓZ DO NAWOŻENIA TRAWNIKÓW Z MCHEM.
 • Mech możemy zwalczyć stosując naturalny preparat SUMIN FINISHER, usuwający również glony i wątrobowce.

 

Rośliny kwitnące

 • Piwonie wymagają szczególnej troski w pierwszych latach po sadzeniu. Regularne ich nawożenie (np. raz na 4 miesiące z wykorzystaniem PLANTACOTE – NAWÓZ DO KWIATÓW I BYLIN W GRUNCIE) sprzyja ich wzrostowi i tworzeniu kwiatów. Mogą rosnąć na jednym stanowisku przez kilka, a nawet kilkanaście lat.
  Przesadzanie piwonii powinno mieć miejsce po najwcześniej po 5 latach – należy je wykopać ostrożnie, tak by nie uszkodzić korzeni. Karpy dzielimy na mniejsze części, sadząc na nowym stanowisku w dołkach o głębokości 50 cm. Na dno stosujemy dobrze rozłożony kompost lub OBORNIK GRANULOWANY który mieszamy z glebą lub ZIEMIĘ UNIWERSALNĄ.
 • Rozmnażanie bylin najlepiej prowadzić w czasie pochmurnej i deszczowej pogody. Po wykopaniu kęp dzielimy je na mniejsze (np. płomyka szydlastego, rozchodników, fiołków, żagwinów i goździków).
 • Nawożenie roślin kwitnących należy zacząć sukcesywnie ograniczać, nawet jeśli gatunki te kwitną do jesieni. Ich przyrosty nie są duże, więc ich potrzeby również maleją. Jedynie w przypadku dalii nie zmieniamy intensywności nawożenia – możemy w ich uprawie stosować nawozy o przedłużonym działaniu PLANTACOTE – NAWÓZ DO KWIATÓW I BYLIN W GRUNCIE lub NAWÓZ DO ROŚLIN KWITNĄCYCH.
 • Sadzenie kwiatów dwuletnich z rozsadnika na kwietnik powinno być poprzedzone przygotowaniem gleby – oczyszczeniem jej z chwastów, zasileniem w składniki pokarmowe np. PLANTACOTE – NAWÓZ DO KWIATÓW I BYLIN W GRUNCIE.
 • Miejsce dla roślin cebulowych tj. tulipany należy przygotować usuwając chwasty i wzbogacić w składniki pokarmowe stosując NAWÓZ DO KWIATÓW CEBULOWYCH. Tulipany mogą rosnąć na tym samym miejscu w odstępach 3-4 letnich, ze względu na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
 • Czosnki ozdobne należy wykopać w tym miesiącu, oczyścić i oddzielić cebulki przybyszowe. Cebule selekcjonujemy, usuwając te z objawami chorób i przechowujemy w suchym, przewiewnym miejscu.
 • Puste miejsca po roślinach ozdobnych można zagospodarować wysadzając na nich warzywa z rozsady o krótkim okresie wegetacji, mających także walory ozdobne np. sałaty listkowe typu Lollo Rossa lub Lollo Bionda oraz dębolistne, jarmuż lub buraki liściowe o barwnych ogonkach liściowych.
 • W walce ze ślimakami pomocne będą preparaty ŚLIMAK ŻEL oraz PEŁZAKOL EXTRA GR.
 • Chroniąc rośliny przed przędziorkami warto zastosować preparat MAGUS 200 SC.
 
 

Drzewa i krzewy

 • Sadząc nowe rośliny pamiętajmy o ich nawożeniu – warto zastosować np. NAWÓZ DO ŻYWOPŁOTÓW, DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH. Jeśli gleba nie spełnia wymagań uprawianych gatunków wskazane jest uzupełnienie go dedykowanym podłożem np. ZIEMIĄ DO IGLAKÓWDO RODODENDRONÓW, AZALII I BORÓWEK.
 • Brązowienie lub żółknięcie igieł, zamieranie pędów roślin iglastych należy zwalczać preparatem TOPSIN M 500 SC, a fytoftorozę preparatami PROPLANT 722 SLRIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG.
 • Ograniczamy nawożenie azotowe, bowiem podobnie jak w przypadku bylin wzrost roślin nie jest już tak intensywny. Żeby jednak dobrze przygotować je do nadchodzącej zimy można wykorzystać NAWÓZ DO TRAWNIKÓW – JESIENNY nie zawierający azotu (N), ale dostarczający fosforu (P) i potasu (K).
 • Ostatnie cięcia formujące roślin i żywopłotów liściastych, zrzucających liście na zimę mogą być prowadzone w tym miesiącu. Nowe przyrosty skracamy maksymalnie o połowę. U roślin iglastych robimy to pod koniec miesiąca, ale nie później, by zdążyły one zdrewnieć.
 • Pobieramy sadzonki roślin iglastych (np. jałowców, żywotników, cyprysików) odrywając przed cięciem ok. 10 cm odcinki tegorocznych przyrostów z fragmentem starszego pędu. Sadzonki ukorzeniamy z wykorzystaniem SUMIN MULTIROOTS umieszczając je w ZIEMI DO WYSIEWU I PIKOWANIA. Sadzonki warto wstawić do miniszklarenki, w której od czasu do czasu będziemy je zraszać.
 • Tniemy lawendę i glicynię, by w przyszłym roku uzyskać obfite kwitnienie. Lawendę przycinamy nadając jej kulisty kształt i wycinając kwiatostany poniżej pierwszych liści, a młode pędy glicynii tniemy nad 3-4 liściem.

W DOMU

 
 

Balkony i tarasy

 • Przygotowujemy sadzonki na następny sezon pobierając z pelargonii, surfinii, fuksji czy uczepu 10-12 cm odcinki o minimum dwóch węzłach (z których wyrosną liście). Umieszczamy je w ZIEMI DO WYSIEWU I PIKOWANIA, mocząc uprzednio w preparacie SUMIN MULTIROOTS. Można je także pobrać wiosną, jeśli przechowamy rośliny w widnym pomieszczeniu zapewniając im 5-10ᵒ Aby uzyskać wyższą wilgotność na poziomie 70-80%, należy sadzonki przykryć przezroczystym pojemnikiem lub woreczkiem z wykorzystaniem patyczków.
 • Rozkrzewienie sadzonek można stymulować poprzez ogławianie (tj. ucięcie wierzchołków wzrostu). Jesienią należy wstawić je do jasnego pomieszczenia z dodatnią temperaturą, gdzie pozostaną aż do wiosny. W czasie ukorzeniania można zastosować żel SUMIN MULTIROOTS.
 • Nadal nawozimy rośliny w donicach i dbamy o odpowiednie nawilżenie podłoża. Najlepiej stosować nawozy płynne, zawierające schelatowane mikroelementy np. NAWÓZ DO ROŚLIN KWITNĄCYCH lub ZIELONYCH, o ile nie zastosowano nawozów o przedłużonym działaniu z serii PLANTACOTE np. NAWÓZ DO KWIATÓW I BYLIN.
 • Pielęgnujemy rośliny wycinając przekwitłe kwiaty – jeśli zaobserwujemy chlorozy na liściach wskazane jest zastosować NAWÓZ DOLISTNY KONCENTRAT, bowiem mogą one wynikać z niedoborów składników pokarmowych. Należy pamiętać, by taki zabieg wykonać wcześnie rano, aby nie doszło do poparzenia roślin.
  W czasie silnych upałów warto rośliny zacienić, przestawiając je pod drzewa lub rozwijając markizy.
 • Karłowe dalie i chryzantemy sadzimy w donicach, w których rośliny już przekwitły, będą zdobić balkon lub taras aż do jesieni – dalie dotrwają do pierwszych przymrozków, chryzantemy znacznie dłużej. Stosując NAWÓZ ROZPUSZCZALNY DO UZYSKANIA BUJNYCH KWIATÓW zanim zaczną kwitnąć pozwoli nam cieszyć się ich obfitością.
 • Wiszące kosze z truskawkami należy regularnie obracać, po to by rosnące w nich rośliny mogły rozwijać się równomiernie.

 

Rośliny doniczkowe

 • Intensywny wzrost roślin wpływa na zwiększone ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe – należy je regularnie dostarczać, stosując się do zaleceń na etykiecie. Można wykorzystać nawozy płynne np. NAWÓZ DO STORCZYKÓWDO PAPROCIROŚLIN ZIELONYCHKWITNĄCYCHDO KAKTUSÓW.
 • Mycie roślin doniczkowych z wykorzystaniem mgiełki prysznica eliminuje kurz zgromadzony na ich powierzchni, co odsłania aparaty szparkowe w liściach i pozwala roślinom przeprowadzać fotosyntezę w warunkach optymalnych. Tym samym uzyskujemy bujny wzrost i cieszące oczy kwiaty.
 • Nowo zakupione lub rozmnożone rośliny wymagają odpowiednio dobranego stanowiska i pielęgnacji. Rośliny o ozdobnych liściach nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie słońca, a im ciemniejsze liście, tym dalej od okna należy je ustawiać.
 • Paprocie warto zasilać nawozem dedykowanym DO PAPROCI i ustawiać je w zacienionych miejscach.
 • Rośliny kwitnące mają inne potrzeby niż rośliny zielone dlatego warto odżywiać je preparatami o odpowiednio dobranym składzie stosując NAWÓZ DO ROŚLIN ZIELONYCH oraz NAWÓZ DO ROŚLIN KWITNĄCYCH.
 • Mszyce, mączliki, miniarki zwalczamy stosując preparat MOSPILAN 20 SP albo KOHINOR 200 SL.
 • Przędziorki potrafią być bezwzględne dla roślin doniczkowych – podobną cechę wykazuje preparat ORTUS 05 SC na przędziorki, przeznaczony do ochrony roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych.