Wybierz rozdział, by przeczytać opis poszczególnych szkodników:
A-F G-M N-P R-Z
Owady dorosłe i ich larwy występują na wszystkich organach drzewa tzn. na pniu, konarach, pędach i ogonkach liściowych. Owady wbijają kłujkę do tkanek rośliny zakłócając w ten sposób procesy życiowe drzewa co prowadzi do zniekształceń gałęzi i tworzenia się narośli. Na jednorocznych pędach następstwem żerowania tych szkodników jest powstawanie spękań w korze. Tego typu uszkodzenia mogą stanowić wrota infekcji ze strony sprawcy raka kory. Porażone drzewa cechują się słabszymi przyrostami rocznymi, mniejszym plonem oraz wykazują większą wrażliwość na mróz. Szkodniki można łatwo zlokalizować gdyż pokryte są białym woskowym nalotem, przypominającym kłaczki wełny albo bawełny (stąd nazwa-bawełnica). Pierwsze zabiegi powinno się wykonywać po zaobserwowaniu pierwszych kolonii owadów, a zwykle ma to miejsce pod koniec okresu kwitnienia. W tym celu można wykorzystać preparat Actara 25 WG.
Zwalczanie: Actara 25 WG, Mospilan 20 SP
Gąsienice tego motyla żerują na warzywach kapustnych, chrzanie, gorczycy, rzodkwi oraz innych roślinach z tej rodziny. Młode gąsienice żerują w koloniach, zeskrobując miękisz liści. Starsze obgryzają całe blaszki liściowe zostawiając nerwy główne. Całą roślina jest zanieczyszczona odchodami. Pierwsze motyle zaobserwować można w kwietniu i maju.
Zwalczanie: Bulldock 025 EC, Spintor 240 SC, Karate Zeon 050 CS
Mszyce
Żerują w koloniach dlatego też wkrótce zaatakowane liście są zdeformowane, skręcają się i są oblepione spadzią. Spadź pokrywa blaszki liściowe, na których mogą zacząć się rozwijać tzw. grzyby sadzakowe. Zwalczanie mszyc na roślinach kwitnących należy wykonać przed kwitnieniem lub w miarę potrzeby po kwitnieniu, pamiętając aby wykonać zabieg wieczorem po oblocie pszczół.
Zwalczanie: Bulldock 025 EC, Karate Gold, Karate Zeon 050 CS, Karate Spray, Kohinor 200 SL, Mospilan 20 SP, Siltac EC, Sumin-Aerozol na mszyce, Laser 940 EC
Ochojnik modrzewiowy
Jedne z najczęściej występujących na świerkach oraz modrzewiach szkodników. Po kilku latach żerowania doprowadzają do obniżenia kondycji drzewa. Wiosną larwy rozpoczynają żerowanie na pąkach, które pod wpływem żerowania kolejnych stadiów rozwojowych przekształcają się w ciemno-zielone, ananasowate galasy przypominające szyszki. W połowie maja, samice składają jaja w pobliże galasów, a młode larwy wchodzą do komór w galasie i tam się dalej rozwijają. Przebywają tam do połowy lata, następnie galasy otwierają się, a młode przelatują na modrzewie. Wkrótce na igłach modrzewia pojawia się biały, gesty puch, pod którym żerują mszyce. Drzewo wygląda jakby było obsypane drobnymi kłaczkami waty.
Zwalczanie: Pinoil 012 AL
Przylżeniec
Zwalczanie: Apacz 50 WG, Bulldock 025 EC, Karate Zeon 050 CS, Kohinor 200 SL, Mospilan 20 SP
Przędziorki na świerku, agreście, malinie i powoju
Objawem żerowania przędziorków jest żółknięcie liści. Roztocza te żerują po dolnej stronie blaszki liściowej gdzie znajdziemy je za pomocą lupy z racji ich niewielkich rozmiarów. Możemy sobie sprawę uprościć gdy potrząśniemy delikatnie kilkoma podejrzanymi o obecność przędziorków liśćmi nad białą kartką papieru. Gdy po tej czynności na kartce dostrzeżemy drobne, pomarańczowe, ruszające się punkciki to znaczy, że te roztocza już zasiedliły nasze drzewa. Przygotowując się do ochrony jabłoni czy gruszy przed roztoczami należy od razu zakupić dwa różne preparaty. Spowodowane jest to faktem, iż przędziorki bardzo szybko uodparniają się na substancje aktywne wykorzystywane w środkach roztoczobójczych. Dlatego też, w ciągu sezonu wegetacyjnego należy stosować preparaty przemiennie.
Zwalczanie: Magus 200 SC, Ortus 05 SC
Owocówka jabłkóweczka- Owocówka jabłkóweczka odpowiedzialna jest za tzw. robaczywienie jabłek. Larwa wygryza korytarz do komory nasiennej jabłka. Robaczywe owoce przedwcześnie opadają nie nadając się ani do spożycia ani do przechowywania. Zabieg (Mospilan 20 SP) należy wykonać wówczas, gdy jaja, które są na skórce owoców, są w fazie tzw. czarnej główki (widoczny czarny punkcik w jaju). Ten moment przypada mniej więcej na czas kwitnienia robinii akacjowej, zwanej potocznie akacją.
Ochojnik świerkowy
Jedne z najczęściej występujących na świerkach oraz modrzewiach szkodników. Po kilku latach żerowania doprowadzają do obniżenia kondycji drzewa. Wiosną larwy rozpoczynają żerowanie na pąkach, które pod wpływem żerowania kolejnych stadiów rozwojowych przekształcają się w ciemno-zielone, ananasowate galasy przypominające szyszki. W połowie maja, samice składają jaja w pobliże galasów, a młode larwy wchodzą do komór w galasie i tam się dalej rozwijają. Przebywają tam do połowy lata, następnie galasy otwierają się, a młode przelatują na modrzewie. Wkrótce na igłach modrzewia pojawia się biały, gesty puch, pod którym żerują mszyce. Drzewo wygląda jakby było obsypane drobnymi kłaczkami waty.
Zwalczanie: Pinoil 012 AL
Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa)
Turkuć podjadek to jeden z największych owadów jakie możemy spotkać w Polsce.
Jest dobrze przystosowany do życia i egzystencji w ziemi, gdzie spędza większość czasu. Posiada silną, krępą budowę ciała o barwie ciemnobrązowej lub brunatnej.
Turkuć osiąga długość ok 3,5 – 6 cm z rozwiniętym przedpleczem, długimi odwłokowymi i krótkimi nogami tylnymi oraz łopatowatowymi, grzebnymi przednimi odnóżami, które służą mu do sprawnego poruszania się pod ziemią.
Skrzydła pierwszej pary są mniejsze niż drugiej pary, a używane są w okresie godowym.
Larwy turkucia są podobne do osobnika dorosłego, choć w początkowej fazie są bezskrzydła.
Larwy jak i osobniki dorosłe zimują w glebie.
Samice składają jaja (od 150 – 500 jaj w okresie czerwiec – lipiec) do gleby na głębokość ok 10-20 cm.
Po rozwoju embrionalnym, następuje stopniowy wzrost larwy trwający cały sezon wegetacyjny.
Jako gatunek pospolity (wszystkożerny) turkuć uznawany jest za szkodnika, gdyż może wyrządzić spore szkody w ogrodach oraz uprawach roślin okopowych czy szkółkach.
Zjada korzenie, kłącza lub bulwy większości roślin uprawnych roślin, ale również larwy innych owadów.
Występuje najliczniej na terenach wilgotnych, w inspektach i szklarniach. Larwy i osobniki dorosłe drążą podziemne korytarze, podrywając przy tym młode rośliny, które więdną i zasychają, przegryzają i wygryzają młode korzenie i bulwy roślin.
Zwalczanie
Skutecznym sposobem jest mechaniczne ich niszczenie lub użycie bezpiecznego i naturalnego preparatu Natur Bloker.
Miejsca gdzie występują gniazda turkucia można poznać po lekko wzniesionej ziemi, a rośliny rosnące w pobliżu takiego miejsca zazwyczaj wyglądają kiepsko i usychają.
Produkty:
Wielkopąkowiec porzeczkowy
Szkodnik ten spędza sen z powiek miłośnikom smaku porzeczki i malin. Zaatakowane przez tego szpeciela pąki są wyraźnie niż pozostałe, nabrzmiałe i przypominają wyglądem miniaturowe główki kapusty. Zmienione przez szkodnika pąki najłatwiej znaleźć jesienią i zimą, gdy opadną liście poreczki czy maliny. Wielkopąkowiec żeruje wewnątrz pąków – wysysając soki z zawiązków owoców i kwiatów. Na początku kwitnienia porzeczki czy też maliny szpeciele wychodzą z pąków, w których zimowały i przenoszą się na liście i pędy gdzie żerują Następnie opanowują nowe pąki, które rozwiną się w następnym roku powodując opisane wcześniej objawy
Zwalczanie: Ortus 05 SC
Wełnowce na kaktusie
Wełnowce są bardzo groźnymi szkodnikami roślin doniczkowych w tym kawy arabskiej. Bardzo lubią żerować także na paprociach, palmach, skrzydłokwiatach, dracenach oraz jukach. Wełnowce mają ciało pokryte białym lub beżowym nalotem. Wyglądem przypominają biały kłaczek wełny na roślinie. Żerują gromadnie najczęściej wzdłuż nerwów głównych na liściach oraz na łodydze.
Zwalczanie: Kohinor 200 SL
Stonka ziemniaczana
Chrząszcz jest długości około 1 cm, a jego skrzydła pokryte są czarnymi paskami. Jaja barwy żółtej składane są w złożach, a wylegające się z nich larwy są czerwonawe. Zimują owady dorosłe w glebie. Owady wychodzą z zimowisk w maju, w okresie kwitnienia bzu czarnego i kasztanowca. Chrząszcze żerują na młodych roślinach pomidora i ziemniaka. W czerwcu pojawiają się larwy, które są w stanie doprowadzić do całkowitego zniszczenia naci ziemniaka lub liści pomidora. Odbija się to następnie na wysokości i jakości plonu. Bulwy są drobne i jest ich niewiele, z kolei pomidor nie tworzy kwiatów.
Zwalczanie: Apacz 50 WG, Bulldock 025 EC, Karate Zeon 050 CS, Mospilan 20 SP
Tarcznik
Tarcznik należy do rzędu pluskwiaków równoskrzydłych (Homoptera) i rodziny tarcznikowatych (Diaspididae). Razem z wełnowcami (Pseudococcidae) i misecznikami (Lecaniidae) tworzą nadrodzinę, określaną jako czerwce (Coccoidea).
Tarczniki osiągają zaledwie od 1 do 2 milimetrów długości, mają spłaszczone ciało, z częściowo lub całkowicie zredukowanymi odnóżami, oczami oraz czułkami, ukryte są pod charakterystyczną brązowawą tarczką. Szkodliwe są głównie samice oraz larwy tarczników, których żerowanie powoduje najpierw żółknięcie, a następnie opadanie liści, czego skutkiem jest zahamowanie rozwoju rośliny.
Tarczniki najlepiej rozwijają się w wyższej temperaturze oraz niskiej wilgotności powietrza, dlatego często można je spotkać na roślinach doniczkowych uprawianych w domu. Bardzo chętnie atakują rośliny, które są osłabione nieprawidłową uprawą i nawożeniem.
Samica tarcznika żeruje na liściach i niezdrewniałych pędach roślin, wysysając soki roślinne. Składa jaja pod tarczką, która dobrze izoluje je od warunków zewnętrznych, dlatego też zwalczenie tego szkodnika jest bardzo trudne.
Zwalczanie
Skutecznym sposobem jest mechaniczne ich usuwanie lub użycie bezpiecznego i naturalnego preparatu LASER 940 EC lub gotowy do użycia Laser RTU.
Produkty: